PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


ZBÓJNICKIE SOSNY W SOPOTNI WIELKIEJ – DENDROLOGICZNA OSOBOWOŚĆ BESKIDU ŻYWIECKIEGO

 

Sopotnia Wielka – górska wieś letniskowa w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Jeleśnia. Jest to wieś o dość luźnej zabudowie, ciągnąca się wzdłuż doliny potoku o tej samej nazwie, u stóp Romanki oraz północnych stoków Pilska. Słowo „Sopot” w języku Wołoskim znaczy tyle co szumiący potok. Nazwa też może wiązać się od znajdującego się tutaj największego w Beskidach wodospadu. Miejscowość przypomina ekskluzywny naturalny park, wieś jest zamożna, ten skrawek beskidzkiej ziemi tworzy fantastyczny górski zakątek. Wieś otaczają: pasmo Pilska, Romanki i Rysianka. W Sopotni Wielkiej znajduje się najwyższy w Beskidach wodospad o wysokości 12 metrów, uznany za pomnik przyrody. W jego pobliżu jest także grupa starych drzew (kilka zbójnickich sosen i modrzew), między nimi stoi pomnik mieszkańców poległych na II wojnie światowej. W przeciwieństwie do pobliskiego Korbielowa nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Sopotnia leży 9 km na południowy zachód od centrum Jeleśni, na wysokości 600 - 680 m n.p.m.

Charakterystyka drzew:

gatunek: 9 sosen pospolitych Pinus sylvestris L.

obwody: 106-185 cm

wysokości: 19-21 m

Lokalizacja:

powiat: żywiecki

gmina: Jeleśnia

miejscowość: Sopotnia Wielka

W dolinie potoku Sopotnia, tuż obok skrzyżowania dróg ponad progiem najwyższego w polskich Beskidach wodospadu, rośnie grupa drzew iglastych. Tworzy ją 9 sosen pospolitych i jeden modrzew, wyraźnie górujący nad sosnami. Drzewa są już wiekowe, mają okazałe pnie i rozrośnięte, konarzyste korony. Zwracają na siebie uwagę okazałością rozmiarów i swoją oryginalnością w tej górskiej krainie. Sosna pospolita jest gatunkiem lasotwórczym na niżu. Tworzy 75% składu gatunkowego w drzewostanach polskich lasów. W Karpatach i Sudetach nie sięga jednak ponad piętro lasów pogórza, czyli do wysokości około 500 m n.p.m. Nie ma jej w lasach regla dolnego i górnego. Tam królują gatunki przystosowane do surowego górskiego klimatu: świerk, buk, jodła, klon jawor,
a w najwyższym piętrze już tylko świerk.

Dlatego grupa dorodnych sosen w sercu Beskidu Żywieckiego wzbudza zainteresowanie i uzasadnia domniemanie, że sosny nie znalazły się w tym miejscu przypadkowo. Zostały posadzone ręką człowieka, być może dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia bądź l innej szczególnej okazji. Przemawia za taką hipotezą zbliżony wiek wszystkich drzew oraz ich zgrupowanie w jednym miejscu, nota bene u zbiegu lokalnych dróg, łączących rozsiane w górach przysiółki Sopotni Wielkiej. Miejsce to musiało już w odległych czasach należeć do uczęszczanych we wsi. Tak jest i dzisiaj.

Miejscowa ludność łączy obecność sosen z historią zbójnictwa  beskidzkiego.

Wśród mieszkańców Sopotni Wielkiej i okolicznych miejscowości znane jest ludowe podanie, wedle którego część zbójników, która po okresie legalnej pracy i przyzwoitego życia wróciła na drogę przestępstwa, została stracona w tej właśnie wsi. Ponoć szubienice stały w miejscu, gdzie dziś rosną stare sosny. Ma na to wskazywać także drewniany krzyż ustawiony między sosnami. Wydaje się owa wersja nie do końca zgodna z historyczna prawdą.

Na Żywiecczyźnie zbójników tracono bowiem na rynku miejskim, względnie na szubienicznych górach: Grojec lub Borkowskiej kolo Żywca.

Czy zatem sopotniańskie sosny posadzono w miejscu kaźni, czy też jedynie na pamiątkę poległych zbójników, straconych w Żywcu? Być może sosny posadzono wokół krzyża upamiętniającego śmierć zbójników. Ów krzyż pomiędzy sosnami dziś nie istnieje, ale pamiętają go jeszcze starsi mieszkańcy. Kto był inicjatorem tak osobliwego upamiętnienia zbójnickiej tradycji w Sopotni Wielkiej i skąd pochodziły owe sosny? Czy liczba drzew była przypadkowa, czy też odpowiadała liczbie zbójników którejś z beskidzkich kompanii?

Wiele z owych narzucających się pytań zapewne nigdy nie doczeka się odpowiedzi. Grupa sędziwych sosen na zawsze pozostanie nieco zagadkowa, tajemnicza. Nie zmienia to faktu, że w świadomości społeczności wsi jest ona czytelnym, żywym znakiem symbolizującym zbójnicki wątek w dziejach tej ziemi.

Trudno orzec ile sosen pierwotnie rosło w Sopotni Wielkiej. Dziś w tym miejscu rośnie 9 sosen i modrzew. Pomiędzy sosnami można odnaleźć kilka murszejących pniaków świadczących o większej liczbie posadzonych drzew. Cała grupa stanowi nie lada osobliwość dendrologiczną okolicy. Jej fotografie zdobią materiały promocyjne Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Przy grupie pomnikowych drzew, tworzącej rodzaj skweru w centrum wsi, zlokalizowana jest mapa Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz węzeł szlaków turystycznych. Stąd biorą początek szlaki wiodące na Przełęcz Przysłopy i dalej do Korbielowa oraz na wybitny szczyt – Romankę  (1366 m n.p.m.).

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 "Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl